The Barbados Film and Video Association announces the names of the nominees for the Barbados Visual Media Awards BIMVIM 2014, to be held on Thursday, October 16, 2014 at the Frank Collymore Hall at 7:00 p.m.
A total of 13 films have been nominated in varying categories, some in multiple categories.
Best Full Length Film
Payday
Chrissy
Keeping Up With the Jones -The Movie
Best Short Film
Diaries of An Immigrant
Auntie
The Interrogation
Going Beyond
Best television/web fiction series
Porgie and Murdah
Keeping Up With Jones
Into the Darkness
Best Short Documentary
Back Bench – Ezra Hinds
National Identity – Lia Gajadhar
A Day in Bajan Life – Izebo – Pelle Hybbinette & Penny Hynam
Movement Skateboards – Keep Moving Mikul Elcock
Breaking the Silence – Lia Gajadhar & Nalita Gajadhar
Best Actress
Makalah Harrison – Chrissy
Akasha Kunar – Diaries of an Immigrant
Marcia Burrowes – Auntie
Best Actor
Osvaldo ‘Porgie’ Reid – Porgie and Murda
Damien Snappah Gibson – Payday
Adrian Franklyn – Payday
Clish Gittens – Going Beyond
Best supporting actress
Tyshanna ‘Stella’ Lawrence – Porgie and Murdah
Jade McCollin – Chrissy
Sharon Griffith – Chrissy
Cara O’Donnell – Chrissy
Che-Annika Mayers Auntie
Rotchelle Gibbons – KUWJ The Movie
Jerelle Joseph – Diaries
Best supporting actor
Reshawn Murda Ince- Porgie and Murda
Ramon ‘Juice’ Eastmond’ – Porgie and Murdah
Peter Boyce – Chrissy
Mac Fingall – Chrissy
Andrew Franklyn – Pay Day
Best cinematography
Movement Skateboards – Keep Moving
Chrissy
Auntie
Diaries of an Immigrant
Best Editing
Movement Skateboards – Keep Moving
Auntie
Diaries of an Immigrant
Going Beyond
Best Sound
The Interrogation
Chrissy
Best Script
Payday
Chrissy
Auntie
Best Director
Mikul Elcock Movement Skateboards
Satya Collymore – Diaries
Lisa Harewood of Auntie
Marcia Weekes of Chrissy
Ezra Hinds of Back Bench
Lia Gajadhar of National Identity
Selwyn Browne of Pay Day
Pelle Hibinette A day in a Bajan Life
Outstanding Work – Audio Visual Sector
Media Resource Centre
FILMS CATEGORY NOMINATED NOMINEES
Payday Best Full Length Film Selwyn Browne , Ricky Redman
Best Script Shakirah Bourne
Best Director Selwyn Browne
Best Actor – Damien Snappah Gibson; Andrew Franklyn
Best supporting actor Andrew Franklyn
Damian Snappah Gibson
Chrissy Best Full Length Film Marcia Weekes
Best Actress Makalah Harrison
Best supporting actress – Jade McCollin; Sharon Griffith; Cara O’Donnell
Best supporting actor – Peter Boyce; Mac Fingall
Best cinematography Wenworth Kelly
Best Sound
Best Script Marcia Weekes
Best Director Marcia Weekes
Keeping Up With the Jones Best Full Length Film Rommell Hall & Shane Holford
Best television/web fiction series
Best supporting actress Rotchelle Gibbons
Diaries of An Immigrant Best Short Film Satya Collymore
Best Actress Nikita Akasha Kunar
Best supporting actress Jerelle Joseph
Best cinematography Satya Collymore
Best Editing Satya Collymore & Jason Russell
Porgie and Murdah Best television/web fiction series Charles Ince
Best Actor Osvaldo ‘Ozzie’ Reid
Best supporting actress Tyshanna Lawrence
Best supporting actor Reshawn Ince
Back Bench Best Short Documentary
Best Director Ezra Hinds
National Identity Best Short Documentary
Best Director Jason Russell
A Day in Bajan Life Best Short Documentary
Best Director Pelle Hybbinette
Movement Skateboards Best Short Documentary
Best cinematography Mikul Elcock
Best Editing Mikul Elcock
Best Director Mikul Elcock
Auntie Best Short Film Lisa Harewood
Best television/web fiction series
Best Actress Marcia Burrowes
Best supporting actress Che-Annika Mayers
Best cinematography Ricardo Diaz
Best Script Lisa Harewood
Best Editing Russell Watson
Best Director Lisa Harewood
The Interrogation Best Short Film Damien Pinder
Best Sound Damien Pinder
Into the Darkness Best television/web fiction series
Going Beyond Best Actor Clish Gittens
Best Editing Damien Pinder