Posted on

Today’s BSSAC results


BARRY ALLEYNE, [email protected]

Today’s BSSAC results

Social Share
Share

Results of events completed on the first day of the 2011 Powerade Barbados Secondary Schools’ Athletic Championships at the National Stadium today.
Abbreviations: QC – Queen’s College, SPR – Springer Memorial, CS – Combermere, GAR – Garrison School, CP – Coleridge and Parry, LVS – The Lester Vaughan School, PAR – Parkinson Memorial, SLU – St Lucy, HC – Harrison College, CCFS – Christ Church Foundation School, EL – Ellerslie School.
Under-13 Girls’ High Jump
1. Cristanna McConney (QC) 1.43 metres, 2. Shonte Seale (SPR) 1.40m, 3. Abigail Sandiford (CS) 1.37m
Under-17 Girls’ Long Jump (Record)
1. Akela Jones (SPR) 5.77m, 2. Tyneisha Rowe (GAR) 5.28m, 3. Shakera Hall (CP) 5.16m
Open Boys’ Pentathlon Discus1. Rhys Phillips (LVS) 38.21m, 2. Jamar Ward (CS) 35.58m, 3. Janeil Craigg (CP) 35.53m
Under-17 Boys’ Javelin1. Shamar Rock (LVS) 49.76m, 2. David King (CS) 45.65m, 3. Ocean Sobers-Henry (CP) 44.67m
Under-20 Girls’ Long Jump
1. Tanice Watson (SPR) 5.44m, 2. Shavonte Bradshaw (PAR) 5.42m, 3. Shavonne Husbands (DG) 5.21m
Under-13 Boys’ High Jump
1. Micah Shepherd (HC) 1.44m, 2. Shasamani Kellman (CCFS) 1.41m, 3. Jamali Holder (EL) 1.35m
Open Boys’ Pentathlon 110M Hurdle
1. Daley Carter (LS) 14.28 seconds, 2. Raphael Jordan (QC) 14.31, 3. Rhys Phillips (LVS) 14.32
Open Boys’ Pentathlon 200M1. Rhys Phillips (LVS) 21.21 seconds, 2. Raphael Jordan (QC) 21.42, 3. Shirley Gill (SLU) 21.51
Points at the end of day one.
Girls:Springer Memorial 33, Queen’s College 19, Coleridge and Parry 10.5, Combermere School 9, Parkinson Memorial 8, Garrison Secondary 8, Harrison College 7, Princess Margaret 7, Deighton Griffith 6, Alexandra 5, Grantley Adams Memorial 2, The St Michael School 1, Alleyne School 1, The Lester Vaughan School 0.5.Boys:Harrison College 10, The Lester Vaughan School 10, Christ Church Foundation 9.5, Coleridge and Parry 9, Combermere School 8, Ellerslie 8, St James 5.5, The Lodge School 5, St George 5, Parkinson Memorial 4, Princess Margaret 3, Queen’s College 1. Tomorrow’s Programme
Field Events
Junior Girls’ Javelin – 9:30 a.m.Under-20 Boys’ Shot Put – 9:30 a.m.Under-13 Boys’ Long Jump – 9:30 a.m.Under-17 Girls’ High Jump – 9:30 a.m.Under-20 Girls’ Shot Put – 11:30 a.m.Under-15 Boys’ High Jump – 11:30 a.m.Open Boys’ Pentathlon Long Jump Final – noon Under-17 Boys’ Discus – 1:30 p.m.Junior Boys’ Javelin – 1:30 p.m.Under-17 Boys’ Long Jump – 2 p.m.
Track Events
Under-15 Boys’ 300M Hurdles Heats – 9:30 a.m.Under-15 Girls’ 200M Hurdles Heats – 9:50 a.m.Open Girls’ 3000 Metres Final – 10:10 a.m.Junior Boys’ 3000 Metres Final – 10:30 a.m.All age groups 400M Semifinals – 10:50 a.m.All age groups 100M Heats – 1 p.m.Open Boys’ Pentathlon 1500 Metres Final – 3:40 p.m.Open Girls’ and Boys’ 4x400M Relay Heats – 4 p.m.

LAST NEWS