Posted on

Track and Field Championships results


luigimarshall, [email protected]

Track and Field Championships results

Social Share
Share

Results from the second day of the 2011 Barbados National Track and Field Championships at the National Stadium.
 
Abbreviations: UNA – Unattached, QL – Quantum Leap, FTFA – Foundation Track and Field Academy; DCA – Dominica, BCT – BC Trac, CS – Combermere School, PTC – Pacers Track Club, WS – Wibisco Stars, ED – Elite Distance, RS – Rising Stars, CCFS – Christ Church Foundation School, WTT – West Terrace Tigers, BZ – Blitz, CP – Coleridge and Parry, FS – Freedom Striders, BDFSP – Barbados Defence Force Sports Programme, SPR – Springer Memorial, TT – Texas Tech, HPP – High Performance Programme, SCG – St Vincent & The Grenadines, LCA – St Lucia.
 
Women’s Triple jump Open

Seidre Forde (UNA) 12.13 metres, 2. Ashley Branch (QL) 11.03m, 3. Stacy Maughn (FTFA) 10.71m

Women’ Shot Put Open

Melissa Alfred (DCA) 12.50m, 2. Wendy Barrow-Smith (BCT) 8.99m, 3. Dayna Francis (FTFA) 8.60m

Boys’ Under-18 Discus

Romario Antoine (BCT) 41.86m

Boys’ Under-20 Discus

Deshay Forde (CS) 34.27m

Men’s Discus Open

Dillon Simon (DCA) 45.63m, 2. Akeem Blenman (FTFA) 35.44m

Men’s Long Jump Open

Charles Greaves (PTC) 7.01m, 2. David Johnson (WS) 6.63m, 3. Kevin Jones (ED) 6.61m

Women’s Javelin Open

Shanica Yankey (DCA) 36.87m, 2. Jenila Atherley (WS) 36.81m, 3. Chazelle Cumberbatch (QL) 33.52m

Under-11 Girls’ 100M

Akayla Morris (UNA) 14.45 seconds, 2. Dedra Deane-Mason (BCT) 16.14, 3. Africal Chase (RS) 17.09

Under-11 Boys’ 100M

Tyreke Scantlebury (BCT) 14.38, 2. Justin Millington (RS) 14.69. 3. Akeel Johnson (BCT) 14.89

Under-13 Girls’ 100M

Tameka Jordan (RS) 13.34, 2. Diamond Grimes (BCT) 14.39, 3. Tamika Inniss (CCFS) 14.50

Under-13 Boys’ 100M

Jamahl Burke (WTT) 13.42, 2. Hasani Lowe (BCT) 13.90, 3. Darrin Johnson (BCT) 14.29

Under-15 Girls’ 100M

Leah Niles (QL) 13.17, 2. Akilah Worrell (FTFA) 13.36, 3. Tamia Stoute (BZ) 13.50

Women’s 1500M Open

Shani Adams (CP) 5 minutes 03.10 seconds, 2. Kaysanda Alexander (DCA) 5:27.70, 3. Melanie Banfield (FS) 6:18.39

Men’s 1500M Open

Jamar Maynard (BDFSP) 4:08.02, Rashid Blackman (FS) 4:12.92, 3. Hakeem Newton (PTC) 4:13.00

Women’s 100M Hurdles Open*
1. Kierre Beckles (UNA) 13.32 seconds, 2. Kenrisha Brathwaite (RS) 13.98, 3. Sadé-Mariah Greenidge (SPR) 14.12
*Record of 13.29 seconds was set in the preliminaries.
Boys’ Under-20 110M Hurdles (99cm)

Tyrell Forde (RS) 14.09

Men’s 110M Hurdles Open (106cm)

Ryan Brathwaite (RS) 13.75, 2. Greggmar Swift (QL) 13.88, 3. Shane Brathwaite (TT) 13.95

Under-15 Girls’ 400M

Jalisa Burrowes (BCT) 63.33 seconds, 2. Amanda Griffith (WS) 69.80

Under-15 Boys’ 400M

Tamal Atwell (BZ) 53.18, 2. Rivaldo Leacock (RS) 54.14, 3. Shem Forde (HPP) 56.58

Women’s 400M Open

Kineke Alexander (SVG) 54.45, 2. Nadia Cummins (WS) 54.71, 3. Sadé Sealy (BZ) 54.78

Men’s 400M Open “B”

Mitchel Davis (DCA) 48.54, 2. Yurnic Nanton (SVG) 49.62, 3. Xavier Jeffery (ED) 49.76

Men’s 400M Open “A”

Anthonio Mascoll (PTC) 47.32, 2. Christopher Davis (PTC) 47.81, 3. Fabian Norgrove (BZ) 48.01

Women’s 100M Open “B”

Chazelle Cumberbatch (QL) 12.79, 2. Charlene Reid (FS) 12.99, 3. Ashley Bascombe (QL) 13.32

Women’s 100M Open “A”

Shakera Reece (QL) 11.63, 2. Tameka Rawlins (FTFA) 11.91, 3. Katrina Carter (RS) 12.20

Men’s 100M Open “B”

Dario Alleyne (RS) 11.02, 2. Renaldo Bailey (PTC) 11.07, 3. Joel Jules (LCA) 11.12

Men’s 100M Open “A”

Andrew Hinds (FTFA) 10.14, 2. Ramon Gittens (RS) 10.30, 3. Justin Gooding (FTFA) 10.56

 
(SAT)

LAST NEWS