Posted on

Day 1 results – CARIFTA


CAROL MARTINDALE, [email protected]

Day 1 results – CARIFTA

Social Share

Results of events completed on the first day of the 2012 LIME CARIFTA Games at the National Sports Centre, Devonshire, Bermuda.
Abbreviations: LCA – St Lucia, AIA – Anguilla, TRI – Trinidad & Tobago, JA – Jamaica, FGU – French Guiana, BAR – Barbados, BAH – The Bahamas, CUR – Curacao, GUD- Guadeloupe, BVI – British Virgin Islands, BER – Bermuda,  GUY – Guyana,  BAR – Barbados, DCA – Dominica, SKN – St Kitts/Nevis, MAR – Martinique.
 Open Girls’ Pentathlon 100M Hurdles

Sharnique Leonce (LCA) 15.26 seconds, 2. Dee-Ann Rogers (AIA) 15.76, 3. Ayana Glasgow (TRI) 15.84m

Under-20 Boys’ Discus

Fedrick Dacres (JA) 58.57 metres, 2. Dean-Nick Allen (FGU) 53.50m, 3. Ashinia Miller (JA) 50.37, 5. Tristan Whitehall (BAR) 44.40m, 6. Romario Antoine (BAR) 41.91m

Under-17 Boys’ Shot Put

Demar Gayle (JA) 17.31m, 2. Kenejah Williams (TRI) 16.75m, 3. Drexel Maycock (BAH) 15.67m

Under-20 Girls’ Triple Jump

Sabina Allen (JA) 12.18m, 2. Tamara Myers (BAH) 11.62m, 3. Anthonique Butler (BAH) 11.45m

Under-17 Girls’ High Jump

Jehvania Whyte (JA) 1.60m, 2. Nargolis Statie (CUR) 1.60m, 3. Samara Spencer (JA) 1.55m

Open Girls’ Pentathlon Shot Put

Gleneve Grange (JA) 13.11m, 2. Sharnique Leonce (LCA) 9.46m, 3. Ayana Glasgow (TRI) 7.79m

Under-17 Girls’ Triple Jump

Yanis David (GUD) 12.73m, 2. Marine Vidal (GUD) 12.21m, 3. Tamara Moncrieffe (JA) 11.57

Open Girls’ Pentathlon High Jump

Ayana Morgan (TRI) 1.58m, 2. Miquel Roach (BAH) 1.58m, 3. Sharnique Leonce (LCA) 1.55m

Under-17 Girls’ 1500M

Chantai Smith (JA) 4:51.36, 2. Faheemah Scraders (BER) 4:55.46, 3. Andrea Foster (GUY) 4:57.28

Under-17 Boys’ 1500M

Webston Pennant (JA) 4:18.92, 2. Orville Dixon (JA) 4:20.38, 3. Pius Emilien (BAR) 4:23.73, 4. Raheem Skinner (BAR) 4:23.80

Under-20 Girls’ 1500M

Simoya Campbell (JA) 4:49.56, 2. Magalie Penelope (GUD) 4:53.13, 3. Taylor-Ashley Bean (BER) 4:53.14, 5. Sonia Gaskin (BAR) 4:58.42

Under-20 Boys’ 1500M

Orane Wint (JA) 4:06.05, 2. Edgar Marbeq (LCA) 4:06.34, 3. Mark London (TRI) 4:09.64

Under-17 Girls’ Javelin

Tynelle Gumbs (BVI) 41.46m, 2. Akidah Briggs (TRI) 37.64m, 3. Shanee Angol (DCA) 35.71m

Under-17 Boys’ High Jump

Christoff Bryan (JA) 2.05m, 2. Clairvon Kelly (SKN) 1.90m, 3. LaQuan Nairn (BAH) 1.90m

Under-20 Girls’ Shot Put

Racquel Williams (BAH) 13.08m, 2. Gleneve Grange (JA) 12.93m, 3. Catherine Mastail (MAR) 12.78

Under-17 Girls’ 400M

Yanique McNeil (JA) 55.82, 2. Juanne Lewis (BAH) 57.64, 3. Sareena Carti (GUD) 57.75, 4. Tia-Adana Belle (BAR) 59.93, 6. Tiana Bowen (BAR) 61.24

Under-17 Boys’ 400M

Janeko Cartwright (BAH) 50.04, 2. Ivan Henry (JA) 50.69, 3. Devaughn Baker (JA) 50.75, 5. Ramarco Thompson (BAR) 51.00, 7. Ariko Small (BAR) 52.00

Under-20 Girls’ 400M

Rashan Brown (BAH) 54.92, 2. Olivia James (JA) 55.35, 3. Genekee Leith (JA) 56.68, 5. Ariel Jackson (BAR) 59.30

Under-20 Boys’ 400M

O’Jay Ferguson (BAH) 47.32, 2. Machel Cedenio (TRI) 47.93, 3. Lennox Williams (JA) 48.53, 7. Nikolai Gall (BAR) 50.92, 9. Shaquille Alleyne (BAR) 52.30

Under-17 Girls’ 100M

Shauna Helps (JA) 11.66, 2. Nelda Huggins (BVI) 11.77, 3. Saqukine Cameron (JA) 11.90

Under-17 Boys’ 100M

Cliff Resias (BAH) 10.67, 2. Michael O’Hara (JA) 10.68, 3. Nicholas Douglas (TRI) 10.69, 4. Mario Burke (BAR) 10.71

Under-20 Girls’ 100M

Anthonique Strachan (BAH) 11.22, 2. Carmeisha Cox (BAH) 11.54, 3. Monique Spencer (JA) 11.71

Under-20 Boys’ 100M

Jazeel Murphy (JA) 10.31, 2. Jevaughn Minzie (JA) 10.33, 3. Shane Jones (BAH) 10.41, 7. Deon Hope (BAR) 11.2

 
Day One Medal Table
Country Gold Silver Bronze Total
Jamaica 12 6 8 26
Bahamas 6 3 4 13
Guadeloupe 1 2 1 4
British Virgin Islands 1 1 0 2
Trinidad and Tobago 0 3 2 5
St Lucia 0 1 0 1
Bermuda 0 1 1 2
Curacao 0 1 0 1
French Guiana 0 1 0 1
St Kitts & Nevis 0 1 0 1
Dominica 0 0 1 1
Barbados 0 0 1 1
Martinique 0 0 1 1
Guyana 0 0 1 1

LAST NEWS