Results of events completed on the third and final day of the 2013 BTC CARIFTA Games at the Thomas Robinson Stadium, Nassau, The Bahamas.
Abbreviations: LCA – St Lucia, AIA – Anguilla, TRI – Trinidad & Tobago, JA – Jamaica, FGU – French Guiana, BAR – Barbados, BAH – The Bahamas, CUR – Curacao, GUD- Guadeloupe, BVI – British Virgin Islands, BER – Bermuda, GUY – Guyana, BAR – Barbados, DCA – Dominica, SKN – St Kitts/Nevis, MAR – Martinique, TCI – Turks & Caicos Islands, ANT – Antigua and Barbuda, SUR – Suriname, ARU – Aruba, JNR – Junior National Record* pending ratification.
Under-17 Girls’ Javelin
Shanee Angol (DCA) 43.89 metres, 2. Hayley Matthews (BAR) 40.30m, 3. Daneliz Thomas (CAY) 37.99
Under-20 Girls’ High Jump (Record)
Jeanelle Scheper (LCA) 1.87m, 2. Akela Jones (BAR) 1.80m, 3. Thea Lafond (DCA) 1.80m
Under-20 Girls’ Javelin
Mezin Sandrine (MAR) 43.97m, 2. Tynelle Gumbs (BVI) 35.74, 3. Charissa Douglas (SUR) 35.67m
Under-17 Boys’ Long Jump
Andwulle Wright (TRI) 7.29m, 2. Ajani James (JA) 7.20m, 3. Che Richards (TRI) 7.01m
Under-20 Boys’ Shot Put
Hezekiel Romeo (TRI) 18.66m, 32. Chadrick DaCosta (JA) 18.42m, 3. Eldred Henry (BVI) 18.01m, 5. Tristan Whitehall (BAR) 17.02m JNR*
Under-17 Girls’ 800m
Faheema Scraders (BER) 2:11.62, 2. Cassey George (GUY) 2:12.64, 3. Lakeisha Warner (BVI) 2:12.71
Under-17 Boys’ 800m
Shevon Parks (JA) 1:58.62, 2. Akeem Marshall (BAR) 1:58.77, 3. Rayon Butler (JA) 1:59.61
Under-20 Girls’ 800m
Simoya Campbell (JA) 2:06.22, 2. Sonia Gaskin (BAR) 2:06.84, 3. Titania Markland (JA) 2:09.74
Under-20 Boys’ 800m
Mark London (TRI) 1:51.34, 2. Andre Colebrooke (BAH) 1:51.43, 3. Marbeq Edgar (LCA) 1:51.74, 4. Jerrad Mason (BAR) 1:54.99
Under-17 Girls’ Triple Jump
David Yanis (GUA) 12.52m, 2. Britny Kerr (JA) 12.43, 3. Fidella Boorie (SUR) 11.98m
Under-17 Girls’ 100m Hurdles
Rushelle Burton (JA) 13.96, 2. Janeek Brown (JA) 14.30, 3. Jemenise Parris (TRI) 14.64, 4. Tristan Evelyn (BAR) 14.77
Under-17 Boys’ 110m Hurdles (Exhibition)
Jaheel Hyde (JA) 13.86, 2. Roje Jackson-Chin (FA) 14.14, 3. Michael Nicholls (BAR) 15.04, 4. Juwan Augustin-Mayers (BAR) 15.47
Under-20 Girls’ 100m Hurdles
Megan Simmonds (JA) 13.89, 2. Akela Jones (BAR) 14.10, 3. Devynne Charlton (BAH) 14.25, 5. Shakera Hall (BAR) 14.74
Under-20 Boys’110m Hurdles
Belocian Wilhem (GUA) 13.49, 2. Omar McLeod (JA) 13.57, 3. Rueben Walters (TRI) 13.66
Under-20 Boys’ Triple Jump
Clive Pullen (JA) 15.44 metres, 2. Charles Greaves (BAR) 15.26m, 3. Akeel Edwards (TRI) 14.99m, 6. Shamar Rock (BAR) 14.41m
Under-20 Boys’ 5000m
Akeem Marshall (TRI) 16:49.96, 2. Clifton Betje (SUR) 16:55.00, 3. Juma Mouchette (BER) 16:59.09
Under-17 Boys’ Discus
Vashon McCarthy (JA) 48.37m, 2. Sanjae Lawrence (JA) 48.26m, 3. Badof Mathieu (GUA) 41.51m
Under-17 Girls’ 200m
Natalliah Whyte (JA) 23.65, 2. Jenae Ambrose (BAH) 24.04, 3. Tirana Mitchell (GUY) 24.05
Under-17 Boys’ 200m
Michael Manley (JA) 21.35, 2. Mario Burke (BAR) 21.42, 3. Jaheel Hyde (JA) 21.45
Under-20 Girls’ 200m
Shaunae Miller (BAH) 22.77, 2. Shericka Jackson (JA) 22.84, 3. Carmeisha Cox (BAH) 24.58, 4. Ariel Jackson (BAR) 23.68, 7. Shavonne Husbands (BAR) 23.79
Under-20 Boys’ 200m
Teray Smith (BAH) 20.58, 2. Jevaughn Minzie (JA) 20.64, 3. Jereem Richards (TRI) 20.69,
Under-17 Girls’ 4 x 400m
Jamaica 3:44.13, 2. British Virgin Islands 3:48.76, 3. Bahamas 3:49.38, 6. Barbados (Allana Ince, Tiana Bowen, Timeka Jordan, Tristan Evelyn) 3:57.91
Under-17 Boys’ 4 x 400m
Bahamas 3:16.12, 2. Barbados (Rivaldo Leacock, Ramarco Thompson, Akeem Marshall, Mario Burke) 3:16.38, 3. Jamaica 3:16.47
Under-20 Girls’ 4 x 400m
Jamaica 3:34.36, 2. Barbados (Tia-Adana Belle, Sonia Gaskin, Shavonne Husbands, Ariel Jackson) 3:41.89, 3. Bahamas 3:45.95
Under-20 Boys’ 4 x 400m (Record)
Jamaica 3:05.68, 2. Trinidad and Tobago 3:06.23, Bahamas 3:07.44