Posted on

CARIFTA 2014: Day one results


NATASHA BECKLES, [email protected]

CARIFTA 2014: Day one results

Social Share
Share

Results of events completed on the first day of the 2014 CARIFTA Games at the Stade Municipal Pierre Aliker, Martinique. Abbreviations: LCA – St Lucia, AIA – Anguilla, TRI – Trinidad & Tobago, JA – Jamaica, FGU – French Guiana, BAR – Barbados, BAH – The Bahamas, CUR – Curacao, GUD- Guadeloupe, BVI – British Virgin Islands, BER – Bermuda, GUY – Guyana, BAR – Barbados, DCA – Dominica, SKN – St Kitts/Nevis, MAR – Martinique, TCI – Turks & Caicos Islands, ANT – Antigua and Barbuda, SUR – Suriname, ARU – Aruba, DNF – Did not finish.
*Denotes a record in the newly formed Under-18 division.
Under-18 Girls’ Discus*
1. Janel Fullerton (JA) 46.47, 2. Chelsea James (TRI) 43.53, 3.  Devia Brown (JA) 43.31
Under-18 Girls’ High Jump*
1. Lamar Destin (JA) 1.68 metres, 2. Jeanine Allard St Albin (MRT) 1.60m, 2. Sakari Francis (BER) 1.60m. Ashantia Phillips (BAR) no height
Under-18 Boys’ Javelin*
1. Anderson Peters (GRN) 67.67m, 2. Michel Joseph (GRN) 67.23, 3. Travis Ferguson (BAH) 60.40
Under-18 Boys’ Triple Jump*
1 Miguel Van Assen (SUR) 16.33m, 2. Jordon Scott (JA) 15.75m, 3. Obrien Wasome (JA) 15.59m
Under-20 Girls’ Shot Put
1. Rochelle Frazer (JA) 13.63 metres, 2. Jess St John (ANT) 13.26, 3.  Portious Warren (TRI) 12.70. Ashley Williams (BAR) 10.95m
Under-20 Girls’ Long Jump
1. Akela Jones (BAR) 6.32m, 2. Claudette Allen (JA) 6.31m, 3. Mia Pontoparia (GUA) 6.02m
Under-18 Girls’ Shot Put*
1. Chelsea James (TRI) 16.12m, 2. Janel Fullerton (JA) 14.42m, 3. Akida Briggs (TT) 13.79m
Under-18 Boys’ Discus*
1 Vashon McCarty (JA) 54.41m, 2. Warren Barrett (JA) 53.67m, 3. Josh Boateng (GRN) 47.84, 10. Triston Gibbons (BAR) 37.00m
Open Boys’ Pole Vault
1. Mickey Ferdinand (LCA) 3.80m, 2. Jessy Voitier (MAR) 3.50m, 3. Guillaume Erichaud (MAR) 2.80m
Under-18 Girls’ 1500M*
1. Cassey George (GUY) 4 minutes 40.40 seconds, 2. Faheemah Scraders (BER) 4:43.30, 3. Britnie Dixon (JA) 4:53.84
Under-18 Boys’ 1500M*
1. Jauvaney James (JA) 4:07.81, 2. Benjamin Najman (BAH) 4:09.66, 3. Romario Marshall (BAR) 4:09.72, 4. Akeem Marshall (BAR) 4:13.57
Under-20 Girls’ 1500M
1. Sasha-Gaye Whyte (JA) 4:52.44, 2. Monique McPherson (JA) 4:44.08. 3. Cheryl Farial (GUA) 4:4476
Under-20 Boys’ 1500M
1. Chadoye Johnson (JA) 3:56.93, 2. Nicholas Landeau (TRI) 3:58.27, 3. Dage Minors (BER) 3:58.39, 5. Joshua Hunte (BAR) 4:03.68, 8. Dario Grandison (BAR) 4:07.94
Under-18 Girls’ 400M*
1. Sada Williams (BAR) 53.39m 2. Tiffany James (JA)53.79,  3. Meleni Rodney (GRN) 54.45
Under-18 Boys’ 400M*
 1.  Martin Manley (JA) 47.47, 2. Henry Delauze (BAH)47.60, 3. Jamal Walton (CAY) 48.47, 7. Ramarco Thompson (BAR) 49.73
Under-20 Girls’ 400M
1. Kadecia Baird (GUY) 53.84, 2. Dawnalee Loney (JA) 53.90, 3. Yanique McNeil (JA) 54.49
Under-20 Boys’ 400M
1. Machel Cedenio (TT) 45.95, 2. Nathon Allen (JA) 46.97, 3. Asa Guevara (TT) 47.35, Joshua Walcott (BAR) 49.82
Under-18 Girls’ 100M* (wind 3.3)
1. Kimone Shaw (JA) 11.42, 2. Janae Ambrose (BAH) 11.62, 3. Nelda Huggins (BVI) 11.64, 4. Tristan Evelyn (BAR) 11.65
Under-18 Boys’ 100M* (1.9)
1. Raheem Chambers (JA) 10.27, 2.Waseem Williams (JA) 10.33, 3. Javan Martin (BAH) 10.54, Mario Burke (BAR) DNF
Under-20 Girls’ 100M (wind 5.1)
1. Jonielle Smith (JA) 11.17, 2. Aaliyah Telesford (TT) 11.42, 3. Kedisha Dallas (JA) 11.44
Under-20 Boys’ 100M (wind 1.7)
1. Jevaughn Minzie (JA) 10.18, 2. Levi Cadogan (BAR) 10.25, 3. Jonathan Farinha (TT) 10.27
*Results do not include the heptathlon or the octathlon.
 

LAST NEWS