Posted on

Another tough day expected at CARIFTA


EZRA STUART, [email protected]

Another tough day expected at CARIFTA

Social Share
Share

in Curacao

IT WILL BE a second tough day of track and field action for Barbados at the 46th Flow CARIFTA Games at the Ergilio Hato Stadium (SDK) in Willemstad on Sunday.

The highlights will be in the 200 and 800 metres and 400 metres hurdles where Barbados will be aiming to add to their four medals on Saturday’s opening day.

Aaron Worrell will have four more events in the Octathlon, starting with the 110-metre hurdles, followed by the high jump, javelin throw and 1500 metres.

In the field events, debutante Shanice Huston will compete in the Under-18 girls’ discus; Jonathan Miller in the Under-18 Boys’ triple jump; Shonita Brome and Akayla Morris in the Under-18 girls’ long jump and Enrique Babb in the Under-18 Boys’ shot put.

On the track, Matthew Clarke and the United States-based Tai Brown will represent Barbados in the Under-Boys’ 200 metres while Jaquone Hoyte and Kentoine Browne will race in the Under-20 Boys’ 200 metres.

Jonathan Jones and Rio Williams will contest the Under-20 Boys’ 800 metres with Roneldo Rock flying the Barbados’ flag in the Under-18 Boys’ 800 metres.

Brome and Hannah Connell are entered for Barbados in the Under-18 Girls’ 400-metre hurdles while Tiana Bowen will be seeking a second medal in the Under-20 Girls’ 400-metre hurdles after her silver medal in the flat 400.

Last year’s defending champion Rasheeme Griffith goes after a second consecutive gold medal in the Under-18 Boys’ 400-metre hurdles. Also representing Barbados in this event will be Nathan Fergusson, who took the silver medal last year behind Griffith.

Rivaldo Leacock will also be hoping to bid farewell to the CARIFTA Games with a gold-medal run in the Under-20 Boys’ 400-metre hurdles.

Barbados will be fielding only the Under-18 Boys’ 4×100-metre relay team with the quartet likely to be selected from Matthew Clarke, Darian Clarke, Tramaine Smith, Tai Brown and Fergusson.  (EZS)    

Sunday April 16 CARIFTA Games Schedule

Morning Session

9:00 a.m.: Boys Octathlon 110-Metre Hurdles

9:20 a.m.: Girls Heptathlon Long Jump 

9:20 a.m.: Girls 200 Metres Under-18 3 Semi-finals

9:23 a.m.: Girls Discus Under-18 Final

9:35 a.m.: Boys 200 Metres Under-18 5 Semi-finals

9:48 a.m.: Girls Shot Put Under-20 Final

10:00 a.m.: Girls 200 Metres Under-20 2 Semi-finals

10:05 a.m.: Boys Octathlon High Jump 

10:10 a.m.: Boys 200 Metres Under-20 4 Semi-finals

10:40 a.m.: Girls 800 Metres Under-18 2 Semi-finals

10:44 a.m.: Boys Long Jump Under-20 Final

10:55 a.m.: Boys 800 Metres Under-20 3 Semi-finals

11:15 a.m.: Girls Heptathlon Javelin  

11:20 a.m.: Boys 800 Metres Under-18 3 Semi-finals

Afternoon Session

3:00 p.m.: Girls 400-Metre Hurdles Under-18 Final

3:10 p.m.: Girls 400-Metre Hurdles Under-20 Final

3:20 p.m.: Boys Octathlon Javelin  

3:25 p.m.: Boys 400-Metre Hurdles Under-18 Final

3:30 p.m.: Boys Pole Vault Open

3:35 p.m.: Boys Triple Jump Under-18 Final

3:40 p.m.: Boys 400-Metre Hurdles Under-20 Final

4:00 p.m.: Girls 4×100 Metre Relay Under-18 2 Semi-finals

16:05 p.m.: Boys Javelin Throw Under-18 Final

16:20 p.m: Boys 4×100 Metre Relay Under-18 2 Semi-finals

5:10 p.m.: Boys Triple Jump Under-18

5:10 p.m.: Boys Pole Vault Open

5:10 p.m.: Boys Javelin Under-18

5:40 p.m.: Girls Heptathlon 800 Metres

5:55 p.m.: Boys Octathlon 1500 Metres

6:00 p.m.: Boys High Jump Under-18 Final

6:15 p.m.: Girls Long Jump Under-18 Final

6:20 p.m.: Girls 3000 Metres Open Final

6:25 p.m.: Boys Shot Put Under-18 Final

6:35 p.m.: Boys 3000 Metres Under-18 Final

7:00 p.m.: Boys 4×100 Metre Relay Under-20 Final

7:10 p.m.: Girls 4×100 Metre Relay Under-20 Final

7:20 p.m.: Boys 4×100 Metre Relay Under-18 Final

7:30 p.m.: Girls 4×100 Metre Relay Under-18 Final

 

LAST NEWS