Results from the third and fourth sessions of the 2011 LIME CARIFTA Games at the Catherine Hall Sports Complex, Montego Bay. Abbreviations: BAR – Barbados, JAM – Jamaica, AHO- Netherlands Antilles, GUA – Guadeloupe, ANT – Antigua & Barbuda, TRI – Trinidad & Tobago, GRN – Grenada, SKN – St Kitts & Nevis, MAR – Martinique, DCA – Dominica, LCA – St Lucia, TCI – Turks & Caicos Islands, BAH – The Bahamas, BER – Bermuda, CAY – Cayman Islands, SUR – Suriname, FGY – French Guyane.
Under-17 Girls’ Triple Jump
Yannis David (Guadeloupe) 11.78m, 2. Shardia Lawrence (JAM) 11.78m, Larissa Galas (FGY) 11.59, 4. Tanice Watson (BAR) 11.54
Under-20 Girls’ High Jump
Petergaye Reid (JAM) 1.78m, 2. Thea Lafond (DCA) 1.75m, 3. Jeanelle Scheper (LCA) 1.70M
Under-17 Girls’ Discus
Gleneve Grange (JAM) 40.98m, 2. Paul Ann Gayle (JAM) 38.88m, 3. Marielle Pierre (TRI) 34.57m
Under-17 Boys’ Discus
Shervorne Worrell (TRI) 46.60m, 2. Kenejah Williams (TRI) 44.80m, 3. Romario Antoine (BAR) 42.34m
Under-20 Boys’ Shot Put (Record)
Ashinia Miller (JAM) 19.47m, 2. Travis Smikle (JAM) 18.58m, 3. Akeem Stewart (TRI) 16.86m
Under-20 Girls’ Javelin
Alexie Alais (FGY) 47.24m, 2. Kellion Knibb (JAM) 45.38m, 3. Myriam Sacama-Isidore (MAR) 42.15m
Under-17 Girls’ 800M
Cindy Forde (BAR) 2 minutes 14.66 seconds, 2. Alethia McLaughlin (JAM) 2:14.75, 3. Lisa Buchanan (JAM) 2:17.09
Under-17 Boys’ 800M (Record)
Jerrad Mason 1:51.79, 2. Ashley Riley (BAH) 1:53.57, 2. Kevon Robinson (JAM) 1:54.55, 4. John Haynes (BAR) 1:57.14
Under-20 Girls’ 800M
Simoya Campbell (JAM) 2:08.77, 2. Sonia Gaskin (BAR) 2:11.69, 3. Dawnell Collymore (TRI) 2:12.79
Under-20 Boys’ 800M
Anthonio Mascoll (BAR) 1:50.21, 2. Shaquille Dill (BER) 1:50.90, 3. Mark London (TRI) 1:53.80, 8. Ibrahim Hinds (BAR) 2:00.80
Under-17 Girls’ 100M Hurdles
Yanique Thompson (JAM) 13.76 seconds, 2. Shakera Hall (BAR) 13.82, 3. Pete Gaye Williams (JAM) 14.01, 5. Lisa-Ann Barrow (BAR) 14.42
Under-17 Boys’ 110M Hurdles
Wilhem Belocian (GUA) 13.75, 2. Tyler Mason (JAM) 13.78, 3. Michael Ohara (JAM) 14.254, Jahvere Worrell (BAR) did not finish
Under-20 Girls’ 100M Hurdles
Chrisdale McCarthy (JAM) 13.97 seconds, 2. Sade-Mariah Greenidge (BAR) 14.00, 3. Kenrisha Brathwaite (BAR) 14.15
Under-20 Boys’ 110M Hurdles
Stefan Fennell (JAM) 13.79, 2. Tyrell Forde (BAR) 13.89, 3. Omar McCleod (JAM) 14.10, 5. Raphael Jordan (BAR) 14.26
Under-20 Boys’ Triple Jump
Elton Walcott (TRI) 15.98, 2. Lathone Minns (BAH) 15.24, 3. Jean-Noel Cretinoir (MAR) 14.82, 4. Hakeem Belle (BAR) 14.78
Under-17 Girls’ 200M
Carmiesha Cox (JAM) 23.96, 2. Jonielle Smith (JAM) 24.14, 3. Luan Gabriel (DCA) 24.25, 7. Tristan Evelyn (BAR) 24.95, 8. Lisa-Ann Barrow (BAR) 25.24
Under-17 Boys’ 200M
Machel Cedenio (TRI) 21.43, 2. Jevaughn Minzie (JAM) 21.60, 3. Delano Davis (BAH) 21.76, 7. Joshua Walcott (BAR) 22.40
Under-20 Girls’ 200M
Anthonique Strachan (BAH) 23.17 seconds, 2. Shericka Jackson (JAM) 23.48, 3. Celia Walters (JAM) 24.26
Under-20 Boys’ 200M
Delano Williams (TCI) 21.04, 2. Moriba Morain (TRI) 21.05, 3. Odail Todd (JAM) 21.08, Deon Hope (BAR) did not start
Open Boys’ 5000M
Khari Bowen (JAM) 15:07.58, 2. Matthew Wright (BAR) 15:29.59, 3. Orane Wint (JAM) 15:35.47
Under-17 Girls’ 4x400M
Jamaica 3:41.33, 2. Barbados (Akela Taylor, Tia-Adana Belle, Erica Charles, Cindy Forde) 3:44.61, 3. The Bahamas 3:50.18
Under-17 Boys’ 4x00M
Jamaica 3:15.19, 2. Trinidad & Tobago 3:15.35, 3. The Bahamas 3:17.78, 4. Barbados (John Haynes, Jerrad Mason, Jahvere Worrell, Joshua Walcott) 3:18.81
Under-20 Girls’ 4x400M (Record)
Jamaica 3:31.47, 2. Trinidad and Tobago 3:39.88, 3. The Bahamas 3:41.05
Under-20 Boys’ 4x400M
Trinidad & Tobago 3:08.96, 2. Jamaica 3:09.41, 3. Barbados (Tramaine Maloney, Anthonio Mascoll, Nikolai Gall, Shaquille Alleyne) 3:14.06